Aktualności
Półkolonie
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025
Pożegnanie uczniów klas ósmych.
927 czerwca uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów i wychowawców klas siódmych pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów.
Wesoły scenariusz, prezentacja zdjęć ze szkolnych lat oraz wręczenie świadectw z wyróżnieniem, listów gratulacyjnych dla rodziców oraz podziękowań za wspólną pracę zakończyły przygodę trzech klas ósmych ze szkołą podstawową.
Życzymy samych sukcesów w kolejnych latach edukacji!
Uroczyste pożegnanie pani dyrektor Hanny Rabczyńskiej.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,
Kończąc pełnienie funkcji dyrektora szkoły, po wielu latach pracy na tym stanowisku, pragnę z całego serca podziękować Państwu za wszelką okazaną życzliwość, zaufanie i nieocenioną współpracę. Dziękuję za zaangażowanie w życie szkoły, za wsparcie działań wychowawczych i edukacyjnych, a także za obecność w ważnych momentach naszej wspólnej szkolnej drogi. Państwa aktywność, pomysły i troska o dobro dzieci miały ogromny wpływ na klimat i rozwój naszej placówki. To dzięki naszej wspólnej pracy udało się stworzyć miejsce przyjazne uczniom – pełne zrozumienia, otwartości i wzajemnego szacunku.
Z wdzięcznością żegnam się z Państwem, życząc wszystkim pomyślności, zdrowia oraz dalszych sukcesów – zarówno osobistych, jak i zawodowych.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności,
Hanna Rabczyńska
Ogromne brawa dla Dawida i Jarka!
Nasi wspaniali uczniowie zdobyli 3 miejsce na Mistrzostwach Polski w Muay Thai!
To nie tylko medal, to symbol ich pasji, zaangażowania i siły, którą budowali przez wiele miesięcy treningów.
Chłopcy – jesteście niesamowici! Pokazaliście, że marzenia naprawdę się spełniają, jeśli wkłada się w nie całe serce.
Gratulujemy z całego serca i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
„Rodzina – tu zaczyna się życie, a miłość nigdy się nie kończy”
DZIEŃ RODZINY W KLASIE II B
23 czerwca w klasie II b odbył się DZIEŃ RODZINY, do którego uczniowie przygotowywali się od dłuższego czasu.
Rodzina ma ogromne znaczenie w życiu człowieka. To właśnie w Rodzinie przekazywane są najważniejsze wartości kulturowe i społeczne. To Rodzina uczy jak odróżnić dobro od zła, pokonywać strach, nabierać pewności siebie, odpowiedzialności, szczerości, dobroci i miłości, którą przekazują nam rodzice. Uczniowie przygotowali z tej okazji piękny występ . Dzieci recytowały wiersze, chłopcy tańczyli do piosenki pt. „Wymarzona”, a dziewczynki zaprezentowały taniec z parasolkami. Były też solowe popisy w tańcu Leny, Julii oraz w śpiewie Emilki.
Po występie uczniowie wręczyli przygotowane własnoręcznie podarunki. Nasze wspólne święto zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem. To był dzień pełen wzruszeń, radości i wspólnej zabawy. Na długo pozostanie w pamięci rodziców, uczniów i nauczycieli.
WYCIECZKA IIB DO „ NIEZŁE ZIÓŁKA” W MIKOŁOWIE
17 czerwca klasa II b odbyła wycieczkę do „Niezłe Ziółka” w Mikołowie. Podczas warsztatów uczniowie rozpoznawali zioła, różne gatunki roślin i zwierząt oraz sadzili zioło-rojnik, które mogli zabrać do domu. "Niezłe Ziółka" to nie tylko edukacja, ale i możliwość obcowania z przyrodą. W zagrodzie dzieci znalazły króliki, kucyki, owieczki, przepiórki, które mogły głaskać i karmić. W zagrodzie zobaczyli pokazowy ogródek z ziołami, owadzi hotel, winnicę i alejki z drzewami i krzewami owocowymi. Na zakończenie pobytu każdy uczeń mógł skosztować rzemieślniczych lodów i pobawić się na placu zabaw.
"Niezłe Ziółka" to miejsce, gdzie dzieci mogły połączyć naukę z zabawą i czerpać radość z prostych, naturalnych aktywności. Szczęśliwe, zadowolone ze swoimi roślinkami w doniczce powróciły do szkoły.
Festiwal Pięknego Czytania
Festiwal Pięknego Czytania to impreza podsumowująca innowację "Chodzi mi o to aby język giętki... - logopedyczna ścieżka sukcesu".
Innowacja przeprowadzana była w II półroczu w klasie 5b przez p. Jolantę Arndt - Nowakoraz w klasie 6d przez p. Ewę Matusik.
Głównym celem było zainteresowanie uczniów tematyką prawidłowej wymowy - poprzez wspieranie rozwoju poznawczego, społecznego, emocjonalnego uczniów. Ważnym etapem było też zachęcanie do systematycznej pracy nad własnym językiem. Przygotowanie do umiejętnego, świadomego oraz samodzielnego podjęcia decyzji o ćwiczeniu starannej mowy i wymowy.
Festiwal Pięknego Czytania w obu klasach odbył się 18 czerwca br.
Dzieci zostały nagrodzone za swój wkład pracy i przygotowanie do Festiwalu.
Na szczególne wyróżnienie w klasie 5b zasłużyli Anna Stempnik, Emilia Pasierbek, Adam Stencel.
Natomiast na szczególne wyróżnienie w klasie 6d zasłużyli: Oliwia Stroińska, Patryk Szyjkowski i Jarek Kokoszka.
Brawo :)
Wizyta w Planetarium Śląskim
17 czerwca br. klasa 5c wraz z wychowawczynią p. Ewą Matusik oraz z p. Magdaleną Kosche wybrała sie do Śląskiego Planetarium.
Planetarium Śląskie to największe i najstarsze planetarium oraz obserwatorium astronomiczne w Polsce.
Sercem Planetarium Śląskiego jest ogromny projektor wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży ponad 2 tony i ma 5 metrów wysokości.
Profesjonalny projektor jest w stanie odtwarzać wygląd nieba z każdego miejsca na naszej planecie i o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób możliwe jest odtworzenie rzeczywistego firmamentu. W obiekcie mieści się na raz 400 osób, a kopuła stanowiąca ekran spektakularnej projekcji jest największą kopułą w Polsce o średnicy dwudziestu trzech metrów. Na terenie Planetarium Śląskiego znajduje się również stacja sejsmologiczna, zegar słoneczny o wysokości kilku metrów oraz obserwatorium astronomiczne dysponujące największym w Polsce teleskopem.
Znajdująca się tutaj stacja klimatologiczna na bieżąco prowadzi pomiary oraz obserwacje stanu pogody.
Dzięki wielkiej lunecie soczewkowej możliwe jest oglądanie powierzchni Księżyca i rozmaitych planet, a także podziwianie komet. Planetarium na Śląsku stanowi więc raj dla wszystkich pasjonatów astronomii, ale również ogromną atrakcję dla dzieci.
Uczniowie klasy 5c obejrzeli dwuczęściową lekcję "Cztery pory roku".
W dniach 28-29 czerwca w Parku Miejskim Solidarności odbędzie się Święto Miasta Tychy.
Wydarzenie odbywa się dzień po zakończeniu roku szkolnego, dlatego to świetna okazja, by świętować rozpoczęcie wakacji. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, strefa gastronomiczna, strefa promocji miasta „Tychy od A do Z”, piknik tyskich organizacji pozarządowych i wiele więcej.
W ramach wydarzenia zostanie przygotowana bogata strefa atrakcji i animacji dla dzieci. Strefa_dla_dzieci.pdf
Wf na świeżym powietrzu!
Sprzyjająca czerwcowa pogoda sprawiła, że uczniowie klasy 3 c spędzają wf na podwórku. A
jak wiemy wf, to nie tylko ćwiczenia ale i bezpieczna zabawa. W ostatnich tygodniach roku
szkolnego, uczniowie mieli okazję spędzić czas na przyszkolnym placu zabaw.
Dzień Matki w Ia
W klasie 1a odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Matki. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, piosenek oraz energetycznego tańca hawajskiego. Każda mama otrzymała laurkę i symboliczną różyczkę jako wyraz miłości i wdzięczności. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek, który był okazją do wspólnego świętowania w ciepłej i radosnej atmosferze.
# czytanienapolanie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.
Uczniowie brali udział w akcji po raz 3. W tym roku sami tworzyli własną opowieść na podstawie zdań czytanych z serii "Czytam sobie" poziom 2 i 3. Było i śmiesznie i strasznie. Klasa 2 c czytałaopowiadanie o przygodach słonia Elmera w kratkę i słonicy Róży Davida McKee.
Pyszne, letnie desery...
Podczas zajęć kształtujących kompetencje emocjonalno-społeczne oraz rewalidacyjnych nasi uczniowie mieli okazję stworzyć pyszne, letnie desery! Przygotowywaliśmy gofry z bitą śmietaną i świeżymi truskawkami, a także orzeźwiającego arbuza.To była nie tylko doskonała zabawa, ale również wspaniała okazja do rozwijania pracy zespołowej, cierpliwości i umiejętności praktycznych. Jesteśmy dumni z tak smakowitych efektów!
JURAJSKA SPIŻARNIA
9 czerwca klasy 2a i 2c wybrały się na wycieczkę do gospodarstwaagro-edukacyjnego w Białej Wielkiej k/Lelowa. Uczniowie mieli okazjęzobaczyć chatę wiejską z XIX w wyposażoną w oryginalne sprzęty inarzędzia. Poznali życie mieszkańców dawnej wsi. Brali udział wwarsztatach: "Od ziarenka do bochenka", "Skąd się bierze mleko iprzetwory mleczne".
Napoleon w oczach uczniów
Podczas ostatnich lekcji historii uczniowie klas VI omawiali temat związany z jednym z najwybitniejszych dowódców wojskowych w dziejach świata. Francuski mąż stanu, strateg i przywódca polityczny, cesarz Francuzów i głowa I Cesarstwa Francuskiego, u schyłku życia zesłany na małą wyspę. O kim mowa? Oczywiście o… Napoleonie Bonaparte, postaci, która pojawia się nawet w polskim hymnie narodowym. Okres wojen napoleońskich wywarł wpływ niemal w całej Europie widoczny do dnia dzisiejszego m.in. w prawie (Kodeks Napoleona) czy na naszych ulicach (ruch prawostronny).
By utrwalić informacje o Napoleonie uczniowie klas VI stworzyli plakaty.
6c na Paprocanach
W ciepły, słoneczny, czerwcowy dzień klasa 6c wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym - pełna entuzjazmu i radości, wybrała się na Paprocany.Najpierw odwiedziliśmy lodziarnię, gdzie na miejscu czekały na nas pyszne lody.Dzieci z uśmiechami na twarzach zajadały się zimnymi przysmakami.Po zjedzeniu lodów, uczniowie spędzili czas na pobliskim placu zabaw, gdzie bawili się do woli. Było to niezapomniane przedpołudnie, pełne radości i wspólnej zabawy. Wyjście klasy na lody, to świetna okazja do integracji!
Dzień Dziecka w Sali Zabaw HIP-HOP w Tychach
2 czerwca 2025r. uczniowie klasy II b obchodzili Dzień Dziecka w nowoczesnej Sali Zabaw HIP-HOP w Tychach. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśnicza, rozwijanie motoryki dużej i małej u dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.Sala Zabaw HIP-HOP to atrakcyjne centrum rozrywki dla dzieci, w którym znajduje się trzypoziomowa konstrukcja przeznaczona do zabawy, a także wulkan ze zjeżdżalnią, wieża Spiderman’a, zjeżdżalnie – w tym pontonowa, basen z kulkami, trampoliny i boisko. Dzieci zadowolone, pełne wrażeń wróciły do szkoły, gdzie obdarowane zostały breloczkami i lizakami z okazji swojego święta. Według uczniów był to najwspanialszy Dzień Dziecka!
„Kanapki mocy"
Uzniowie klasy 3d przygotowywali zabawne i zdrowe kanapki.
Celem zajęć było promowanie zasad zdrowego odżywiania, rozwijanie samodzielności oraz pobudzanie kreatywności. Wykorzystując kolorowe warzywa, pieczywo pełnoziarniste oraz inne dodatki, dzieci tworzyły kanapki w zabawnych, oryginalnych kształtach. Na zakończenie odbyła się wspólna degustacja .
Była to doskonała okazja do nauki przez zabawę oraz integracji zespołu klasowego.
Siostry Stempnik na podium Pucharu Polski!!!
W miniony weekend odbył się Otwarty Puchar Polski w Judo w ramach International Judo Baltic Cup 2025. Turniej zgromadził 1768 zawodników z 11 krajów Europy i Bliskiego Wschodu. W tym gronie nie zabrakło również naszych dwóch uczennic Ani i Natalii Stempnik. Po bardzo dobrych walkach obie siostry stanęły na podium. Ania wywalczyła II miejsce (srebrny medal), Natalia wywalczyła III miejsce (brązowy medal). To ogromny sukces młodych zawodniczek KS Gwardia Tychy - podopiecznych Trenera Andrzeja Borowca. Gratulujemy odwagi mierzenia się z najlepszymi i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych turniejach.
Gdy zabraknie internetu...
Co wtedy? W ramach programu Aktywna Tablica oraz zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne uczniowie klasy 5 uczestniczyli w ciekawych warsztatach pt. „Gdy zabraknie internetu”. Rozmawialiśmy o tym, co czujemy, gdy nie działa telefon, komputer czy ulubiona gra. Czy to złość, nuda, a może… ulga? Uczniowie opowiadali o swoich emocjach, pracowali w grupach i wspólnie szukali pomysłów na spędzanie czasu bez ekranów. Zajęcia pokazały, że „offline” wcale nie musi być nudno – wręcz przeciwnie! To doskonała okazja, żeby pobyć razem, porozmawiać i dobrze się bawić.
Warsztaty prowadziła M.Szojda